CV ili Curriculum Vitae je radna biografija koju ćeš morati da šalješ poslodavcu svaki put kada budeš konkurisao za neki posao. Njegova svrha je da te predstavi u najboljem mogućem svetlu, kako bi ti omogućio da uđeš u drugi krug tj poziv na testiranje ili intervju.
Zato bi trebalo da posvetiš svoje vreme kako bi CV bio kvalitetno napisan i kako bi zapao za oko potencijalnom poslodavcu.
Retko koji poslodavac ima vremena da se posveti čitanju svakog CV-a posebno. Ukoliko mu se ne svide informacije na početku, zapazi neku gramatičku grešku ili mu CV nije lep za oko (deluje nabacano informacijama, tj nema lepih proreda, podnaslova, nabrajanja), uglavnom neće ni da ga pročita do kraja.
Zato ga je CV potrebno pisati pažljivo i pridržavati se nekih proverenih smernica koje ćemo u tekstu navesti.

CV treba da bude relevantan poslovnoj poziciji za koju konkurišeš i na iskren, realan način da predstavi tvoje kvalifikacije, veštine, obrazovanje i radno iskustvo.
Najbolji savet koji možemo da ti damo je da uvek, ali uvek misliš na onog ko će da čita tvoj CV. Uđi u njegove cipele i pokušaj da razmišljaš iz njegove pozicije. Zato mu olakšaj posao. Neka tvoj CV bude lep na oko i neka budu jasni naslovi, dobro formatiran tekst kako bi lako pronašao ono što traži od informacija.
Obavezno više puta pregledaj svoj CV i izbacuj sve što je suvišno. Neće biti na odmet da ga daš još nekome da ga pregleda umesto tebe, jer se i pored više pregleda i prepravki može zadesiti da ti nešto promakne.
Kako da struktuiraš svoj CV? Šta CV treba da sadrži?
CV treba da sadrži sledeće bitne informacije:
Na vrhu CV-a treba da stoji:
- Ime i prezime
- Adresa
- Broj telefona
Vodi računa da e-mail adresa zvuči profesionalno i da sadrži tvoje ime i prezime kao što je na primer sanja.petrovic@gmail.com. Ukoliko imaš svoj blog ili sajt, to će biti odličan dodatak, jer će tako poslodavac moći bliže da te upozna.
Fotografija ima važnu ulogu, jer daje poslodavcu mogućnost da lakše poveže utisak sa intervjua sa konkretnom biografijom, tako da samo može da ti pomogne. Naravno, obrati pažnju da na njoj izgledaš profesionalno i pristojno, pa je najbolje da odeš u fotografsku radnju i uslikaš se specijalno za ovu priliku, ukoliko još nemaš odgovarajuću fotografiju.
Ovo su neke preporuke kojih bi trebalo da se držiš prilikom pisanja CV-a:
- Font da ne bude manji od 10 idealno da bude 12.
- Može da bude font 10 u slučaju da želiš da ti sve stane na maksimum dve A4 strane
- Ne koristi fontove tipa Comic Sans. Ne mora da bude Arial ili Times New Roman, ali neka bude nešto što deluje ozbiljno, tipa Verdana ili Helvetica
- Koristi bold, italic i bulete (nabrajanja) kako bi tvoj CV bio čitljiviji i kako bi bitni delovi bili naglašeni
- Proredi neka budu obavezni
- Sekcije, tj podnaslove obavezno odvoj malo većim fontom ili bold-om
- Ne stavljaj u naslovu “CV” svima će biti jasno šta imaju u rukama
- Da bude uredan, da ne bude izgužvan ili uflekan.
- Puno dekoracije doprinosi nepreglednosti i neozbiljnosti biografije
- Koristi kratke i koncizne rečenice
- CV ne sme sadržati gramatičke, pravopisne i interpunkcijske greške.
- CV mora biti lak za čitanje
- CV mora biti vizuelno atraktivan
- CV treba prilagoditi poslovnoj poziciji za koju se prijavljuješ
- Informacije u biografiji moraju biti tačne (rizikuješ da već na razgovoru budeš razotkriven)
- Fotografiju možeš staviti (u gornjem desnom uglu) u CV ako si siguran da na njoj deluješ kao poslovna, pouzdana i prijatna osoba
- Piši u trećem licu ili pasivu (odaješ utisak objektivnosti i profesionalnosti)
Format CV-a
Konvertuj svoj CV u PDF format ukoliko ga šalješ mailom. Na taj način sigurno ćeš sačuvati pažljivo formatiranje i osiguraćeš se od eventualne namerne ili slučajne izmene drugih. PDF osigurava da je ono što ćeš poslati isto ono što će i oni videti.